Lokmacı

Lokmacı 2018-03-15T14:36:29+00:00

Lokmacı kime denir? Bu soruya iki türlü yanıt verebilir. Birincisi, eline kepçe, başına şapka, alan, unu yağı ve şekeri tatlı hamura dönüştüren kişidir. Bu usta türü yeni türemiş olup henüz on yaşına dahi değmemiştir. Yaptığı lokma yenir mi, ardından dua edilir mi? Bunu pek düşünmez dert de edinmez, üstelik hiç de umurunda değildir. “Siz yemesini bilmiyorsanız lokmacının suçu ne” diye düşür. Buustaya göre, lokmayı yapmak değil de yemek marifettir. Belki de doğrudur. Bu tür ustanın yaptığı lokmayı yemek gerçekten de marifet gerektirir. Tadı tat değil, lezzeti lezzet değil, sağlıklı hiç değil. Artık nasıl yenirse, yenebilirse bilinmiyor.

Lokmacı olarak tanımlayacağımız ikinci tür usta, bu işi meslek edinen ve meslekte pişen kişidir. Bu kişinin mesleğinin lokmacı, lokma ustası olduğunu kendi değil lokmasını yiyenler söyler. Bu tür ustalık alınan değil verilen bir payedir. Hangi un, hangi marka şekeri, hangi yağ ile hangi oranda nasıl yoğuracağını gayet iyi bilen lokma ustası, hangi ortamda, hangi neden ile nasıl sunum yapacağını da iyi bilir. Lokma var, keyif için yapılır yenir. Lokma var, ölünün ardından yapılır, dağıtılır, yenir. Lokma var, iş yeri açılışında yapılır yenir. Usta meslek erbabı ise, nerede lokmayı nasıl yapması nasıl sunması gerektiğini gayet iyi bilir. Yiyenin duasının önemini, anlamını iyi bilir.

İyi Lokmacı Nasıl Olur?

Lokmacı onlarca, yüzlerce insanın yiyeceği bir gıdayı yaptığından kullandığı malzemenin niteliğinden, kalitesinden, hatta o lokmayı tadan insanların o lokmadan doğacak sağlık sorunundan da sorumludur. Yapar, dağıtırım lokmayı alacağım paraya bakarım diyen usta birinci tür lokmacıdır. Onlar para, şirket lokmacılarıdır. Adaptan da edepten de, sağlıktan da uzaktırlar. En yakın oldukları şey lokma değil, paradır.

Lokmacı elbette yaptığı işin ekonomik karşılığını almalıdır. Ustanın lokmaya geçen emeği, ekonomisi, harcı değeri ne ise elbette karşılanmalıdır. Bu onun hakkıdır. Usta, işin ehli ise, emeğinin değerini hakkı ile verecek, hakkı ile de alacaktır.

İzmir Lokmacı, unun, yağın ve şekerin arasında ömrünü ve mesleğini pişirir iken, inşaların hayrına da vesile olandır. Onun lokmasını yiyenler daha bir gönülden dua ediyorlar ise, yaptığı işin de hakkını fazlası ile veriyordur. Zaten insanlar bu ustalara lokmacı diyorlar.

lokmacı

× Whatsapp yazın