izmir lokmacıİzmir lokmacı önce uyarmak ve yurttaşın bilgilendirme hakkına saygı duymak gerektiğine inanır. “Ne yapayım, bir dükkan açıp lokma işi yapayım” diye dükkan açan onlarca insan var şehrimizde. Bu iş öyle eline kepçe alanın herkesin yapacağı iş midir? Bu kadar basit midir? İnsanların cenazeleri oluyor hayra lokma dağıttırıyor. Bu işten hiç anlamayan birinin cenaze sonrası yapacağı ve dağıtacağı lokma nasıl oluyor? Yurtta nikah yapıyor ve mutluluğunun tadını paylaşmak ve dua ile nikahını gönülden paylaşmak için lokma döktürüyor. Peki ne sağlıktan, ne undan, ne şekerden anlayan biri nasıl nikah lokması döker? Bunu yiyecek insanlar ne der?

İzmir lokmacısı olarak biz meslekte nerede ise çeyrek aşırı geride bırakıyoruz. Meslekte nelere tanıdık olmadık ki? İzmir lokmacısıyım diyenlerin yüzlerce insanın zehirlenmesine vesile olanı da gördük, lokma diye dağıttığı şeyin düğünün, nikahın rezalet ile sonuçlanmasına da şahit olduk. İki kelime dua etmeyi dahi bilmeyenlerin hayır lokması dökmesi ticari, para, kar hırsından başka ne olabilir ki? Para hırsı ile hayra vesile olunur mu?

İzmir lokmacı nelere dikkat eder?

izmir lokmacıdan lokmaİzmir lokmacı önce yaptığı işin manevi değerinin, dini öneminin farkında olmalıdır. Yüzlerce bazen binlerce insana sunduğu tatlının anlamının farkında olmalıdır. Mesleğinde her anlamda önce kendisi pişmiş olmalıdır. İzmir lokmacısı unu, şekeri, yağı seçer iken, karıştırır iken, lokma tatlısına dönüştürür iken önce insan sağlığını, insan hayrını düşünmeli ve bunu gerçekten önemsemelidir. Sahiden yediklerinde, insanlar gönülden dua ediyorsa yaptığı işin bir değeri olduğunu bilmelidir.

İzmir lokmacısı resmi kuruluşların sağlık onayı olmayan bir hiç ham maddeyi kullanmamalıdır. Kullandığı hammaddelerin sertifikalarını da denetime açık tutmalıdır. Zira insanlar zehirlenebilir. Sağlığı zarar görebilir. Bu iş hastanede bitebilir. Hatta acı kayıplara dahi neden olabilir. Sağlıklı üründen lokma tatlısını yapar iken elbette lezzeti nasıl oluşturacağına ancak mesleki tecrübesi ile karar verebilir. Lezzetli olup olmadığına karar veren o lokmayı yiyen yurttaş olacaktır. Vatandaş lokmayı yedikten sonra, içtenlikle “Eline sağlık leziz olmuştu” diyorsa işinde başarılı demektir.

İzmir lokmacı firması olarak biz, bize ulaştığınızda, irtibata geçtiğinizde, nerede, nasıl, kaç kişilik, gibi detayları sizden öğreniyoruz. Anlaşırsak hazırlığımızı yapıyoruz. Kullandığımız tüm malzemeleri denetimize sunuyoruz. İstediğiniz mekanda ve yerde istediğiniz kişilik lokma servisimizi dua eşliğinde yapıyoruz.

Lokmacı Ustasında Olması Gerekenler

Profesyonel bir lokmacı ustası her şeyden önce esnaf olan bir kişidir. Lokma dökümü doğrudan bir şekilde insanlarla muhatap olunan dolayısı ile anlayış, sabır, yüksek moral gerektiren bir iştir. Lokma dökümünü bilmek hiçbir zaman yeterli değildir. Ama bu berbat bir lokma yapıp ta insanlara güler yüzlü hizmet ediyorum demek de değildir. Önemli olan bütün vasıfları bir arada bulundurabilmektir. Buda ancak ya insanın içinde olacak ya da uzun yıllar elde edilecek bir deneyimle oluşabilecek bir durumdur.

Lokma işi babadan oğula geçen ya da pastacılık sektöründen geçmiş insanlar tarafından yürütülmekteydi kısa zamana kadar fakat artık günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok insan sektörde yer almaya başlamıştır. Bir sektörün kalabalık bir grup tarafından icra edilmesi her zaman için olumlu bir değişime zorlamak anlamına gelmektedir. Çünkü rekabet kızışmakta ve ustalar da kendilerini göstermek için çeşitli yeniliklere imza atmaktadırlar. İyi bir lokma ustası yeniliklere açık ve üretime uygulayabilen kişidir.

İyi bir lokma ustası işinin tam hakimi olup bütün inceliklerine sahip olabilmelidir. Nerede hangi lokma nasıl dökülür. Lokma dökümünde çıkabilecek aksaklıklar neler olabilir. Bu aksaklıklara karşı ne gibi önlem alınabilir. Hayır sahibi lokmayı neden döktürmekte onun istediği tam olarak nedir. Bütün bu ve benzeri konulara çok iyi hakim olmalıdır.

Gelişmenin Olumsuz Yanları

izmir lokmaLokma sektörü çok hızlı gelişmekte olduğunu söyledik bunun elbette olumsuz bir takım yan etkileri de olmaktadır. Bunların en başında sektörle ilgili hiçbir fikri olmayan insanların da lokmacılık yapmaya başlamış olmasıdır. Teknolojik gelişmelerin sektöre uyarlanması ile birlikte lokma yapımı işini bilen ustalar için oldukça pratik bir hale gelmiştir. Bunu dışardan izleyen bazı insanlar da her şeyi makine yapıyor bende lokmacı olabilirim diyerek bu işe girmektedirler. Fakat bir süre sonra işin hiç te sanıldığı gibi kolay olmadığını oldukça zor bir iş olduğunu görmektedirler.

Fakat burada esas sorun ister işten hiç anlamasın isterse de işin piri olsun düzgün bir esnaflık yapmayan insanların sektöre verdiği zarardan bahsetmek istiyoruz. Bir kere bu tür firmalar iyi bir hizmet vermedikleri için daha çok ucuz lokma sloganı ile ön plana çıkmaya çalışmaktadırlar. Buda insanların kafasını karıştırmakta olup ucuza kanarak anlaşma sağlamakta ve sonrasında da mağdur olabilmektedirler. Dökülen lokmanın ne sayısı ne de kalitesini burada yazmaya gerek görmüyoruz siz aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

Temiz ve sağlıklı çalışan İzmir lokmacı

saray lokma üretimiLokma işi esasında pastacılık ve tatlıcılıkta türeyen ya da bir yan kol olarak ortaya çıkan bir meslektir. Pastacılıkta olduğu gibi bizde de temizlik ve insan sağlığı çok önemlidir. Üstelik bizim ürünlerimizi bir anda yüzlerce hatta binlerce kişi tüketmektedir. Düşünsenize biranda yüzlerce insanı hastanelik yapabilirsiniz. Elbette dileğimiz hiçbir zaman böyle bir durumun ortaya çıkmamasıdır. Fakat bu yaptığımız işin ne kadar önemli ve dikkat edilmesi gerektiğini ortaya koyan bir durumdur.

Bizim yaptığımız iş ile lokantacılık ya da pastacılık yapan kişi arasında tek farkımız menülerimizin farklı olmasıdır. Hatta pastanelerde lokma, aşure gibi ürünlere az da olsa rastlamanız mümkündür. Bu yüzden de direk olarak insan sağlığı üzerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Lokma firması bu konuda neler yapabilir, üzerine düşen görevler nelerdir.  Bir kere başta üretim yeri olmak üzere çalıştığı yerlerin düzenli temizliğini yapmak çok önemlidir. Çünkü kullanılan malzemenin niteliği gereği çeşitli bakterilerin üremesi an meselesidir. Eğer her lokma dağıtımı sonrası azami düzeyde bir temizlik yapılırsa önemli bir adım atılmış olunur.

Sağlıklı üretimin bir diğer ayağı da kullanılan malzemenin temiz, sağlıklı ve taze olmasıdır. Bildiğiniz gibi bayat bir ürün de çeşitli organizmaların üremesi mümkün olmaktadır. Genellikle insan sağlığı açısından oldukça zararlı olan bu organizmaların tüketilmesi istenmeyen sonuçlara yol açacaktır. Lokma dökümünde kullanılan malzemenin temizliğinin düzgün olarak yapılmasından söz etmiştik. Siz istediğiniz kadar taze ve sağlıklı bir ürün kullanın eğer lokma yaptığınız yer temiz değilse hiçbir anlamı olmayacaktır.

Lokmacı Hizmeti Almak

Lokma dağıtımı defalarca söylediğimiz gibi geçmişten gelen bir geleneğin bugün modern koşullarda devam ettirilmesidir. İzmir lokma firmaları bu geleneğin devam ettirilmesinde kritik bir öneme sahiptirler. Yukarda bir lokma firmasının nasıl olması gerektiğini konuştuk şimdi de sizin aldığınız hizmetler nelerdir kısaca buna değinelim. Bir kere anlaşma sağladıktan sonra baştan sona lokma dağıtımının bütün aşamaları bizim sorumluluğumuz altındadır. Hayır sahibinden bizim istediğimiz sadece lokma dökülecek yerde aracımız için bir park yeri ayarlaması ve mümkünse bir elektrik prizi sağlamasıdır. Elektrik her ne kadar bizim aracımızın içinde inverter denen cihazla sağlanmakta ise de şebeke elektriği cihazlarımızın daha performanslı çalışmasını sağlamaktadır.

Gösterilen yere her zaman için zamanında gelmekte olup isteğiniz doğrultusunda hamuru kızartıp, şerbetlendirerek dağıtıma sunmaktayız. İstediğiniz her yerde ekonomik fiyatlarla hizmet sunan bir lokmacı firması biziz. İşine hakim profesyonel kadrolarımızla birinci sınıf malzemelerden kaliteli bir lokma dağıtım hizmeti sunuyoruz.

İzmir lokmacı