Lokma tatlısı son derece basit malzemelerden oluşması sebebinden olsa gerek ana hatları ile tüm dünyada üretilen bir tatlıdır desek çok da abartmış sayılmayız. Ama daha önce de söylediğimiz gibi en mükemmel halini Ege bölgesinde almış olup İzmir lokma diye adlandırılması boşuna olmamaktadır. İzmir lokmacısı denilince de akla firmamızın gelmesi kaçınılmazdır.

Hemen hemen bütün özel dini günlerde İzmir’de bir köşe başında lokma dağıtılmasına tanıklık etmişsinizdir. Bunun dışında iş yeri açılışlarında, sünnet ve nişanlarda, ölen bir kişinin arkasından lokma dağıtmak bir gelenek halini almıştır. Bu dağıtılan lokma tamamen hayır amaçlı olup, lokmayı dağıttıranın tek bir amacı vardır oda tatlıyı yiyenin bir duasını almaktır. Bu yüzden tatlının kaliteli ve lezzetli olması gerekmektedir. Lezzetsiz olması durumunda bir tadına bakan olduğu gibi bırakacak belki de dua bile etmeyecektir.

İzmir lokma tatlısı yapımı ve dağıtımı denilince akla firmamızın gelmesi tesadüf olmayıp kaliteli ve leziz tatlı yapmakla doğru orantılıdır. Bir diğer önemli etken de tatlıyı dağıtan personelin anlayışlı ve güler yüzlü olmasıdır. Hiçbir iş asık suratlı yapılmaz ama hayır işlerinde hiçbir şekilde asık surata yer yoktur.

İzmir lokma

Neden İzmir Lokma

Neden İzmir lokmaİzmir lokma dağıtımı yapmak isteyen insanların bizi tercih etmesinin sebeplerini anlattık. Lokma dökülecek yere zamanında gelmek bütün malzeme ve tesisatını eksiksiz bir şekilde hazır bulundurmak ve temiz bir şekilde çalışmak bize has özellikler olup başka yerde kolay kolay bulamayacağınız meziyetlerdir. İstenilen her hangi bir yerde birinci sınıf malzemeler ile üretmiş olduğumuz lokmaların lezzeti dilden dile aktarılmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun lokma dağıtımınız için doğru firmayı bulmak zorundasınızdır.

Günümüz gelenek ve göreneklerinin geçmişle bir şekilde bağı olduğunu, bir şekilde geçmişin izlerini taşıdığını bir kez daha hatırlatalım. İzmir lokma tatlısının da geçmişten bugüne gelen bir gelenek olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Peki, bu geleneğin bugünlere kadar değişmeden gelmesinin altında yatan neden nedir. Bir kere bu tatlının hafif ve lezzetli olması oldukça büyük bir etkendir. Geçmişte ne kadar hafif ve lezzetli ise günümüze kadar bu hafifliğini ve lezzetini korumuştur. Hemen her evde misafirlere sunulan bu tatlı, özel günlerde de daha kalabalık misafirlere rahatlıkla sunulmaktadır.

İzmir Lokma Dağıtımı

İzmir lokma dağıtımıBizden öncekilerden görerek öğrendiğimiz lokma yapımı ve dağıtımı artık profesyonel firmalar tarafından yapılmaktadır. İster kendiniz evinizde yapın isterseniz de işini iyi yapan bir lokmacıya yaptırın her türlü aynı lezzeti yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Hatta bir lokmacıya yaptırmak bazen çok daha avantajlı olabilmektedir. Sizin kendinizin yapması belki ekonomik olarak daha avantajlı olabilir. Fakat kullanılan zaman ve dağıtımda kullanılacak eşyaların ayarlanması ve temizlenmesi düşünüldüğünde aynı hesaba gelecektir.

İzmir lokma dağıtımı bildiğiniz üzere bir hayır sahibi tarafından İzmir lokma firması ile yapılan bir anlaşmanın sonucunda halka bedava dağıtılır. Dolayısı ile bir tabakta 8 adet varmış diğerinde 10 tane varmış bu hiç kimseyi rahatsız etmez. Sadece bu kişini nasibi buymuş denir. Babadan oğula geçen tatlıcılık mesleğinin bir uzantısı olarak lokmacılık yapanların el lezzeti ve ustaların gizli dokunuşları sonucunda ortaya harika bir lezzet çıkar. Buda halkın beğenerek tüketmesine ve gönülden bir dua etmesine neden olur. Her insanın damak zevki ve beğenisi elbette farklıdır. Kimisi lokmayı fazla şerbetli sever kimisi az şerbetli hatta şerbetsiz isteyen de oldukça fazladır. Bu yüzden de İzmir lokma firması dağıtım esnasında bunu göz önünde bulundurmak zorundadır.

İzmir Lokma Firması Farklılıkları

İzmir lokma firması farklılıklarıİnternet üzerinden fiyat aldığınız lokmacıların çok değişik rakamlar sunması sizin de kafanızı karıştırmıştır. Bunun sebebi ise aslında oldukça basittir. Bir kere kullanılan malzemelerin kalitesi herkeste aynı değildir. Kimisi birinci sınıf un kullanırken bir başkası bir alt ürünle işini görmektedir. İzmir lokma firması farklılıklarının bir diğer nedeni de işi yapan kişinin ehil olması gerçekten uzman kelimesini hakkı ile yerine getirmesidir.

Eğer yapacağınız dağıtımın hakkı ile yerine getirilmesini yani lokmanın sağlıklı ve lezzetli olmasını istiyorsanız yapmanız gereken işin hakkını verenleri tercih etmenizdir. Lokma yapımı İzmir merkezde standartlaşmış sayılabilir fakat çevre ilçelerde oldukça farklılık gösterebilmektedir. Mesela Ödemiş, Salihli gibi yerlerde lokmayı şerbetsiz tüketmek adettendir. Buralarda biraz daha etli yapılır ve insanlar peynir, zeytinle dahi tükettikleri görülmektedir. Burada iş yapacak olan İzmir lokma firması nereye gittiğini ve ne yapması gerektiğini iyi bilmelidir. Aman benim lokmam çıtır olsun diyerek hamuru incelttiği zaman bu bahsettiğimiz yerlerdeki insanları memnun etmeyecektir.

İzmir Lokma Firması Tercih Sebebi

İzmir lokma firması tercih sebebiLokma tatlısı yapmak belki evde kendi başınıza yapıp deneyebilirsiniz. Fakat bir arkadaşınıza ikram etmeye geldiğinde biraz daha özenirsiniz. Bunu birde yüzlerce kişiye yaptığınızı düşünün o zaman içinizi bir endişe kaplar. Nasıl yapacağım, dağıtacağım ve insanların beğenisini kazanacağım dersiniz. İşte birçok insan en çok da bu gibi endişeler yüzünden İzmir lokma firması arayıp anlaşarak bu endişelerine bir son vermektedirler. Genelde bir hafta öncesinden anlaşıp randevu alarak hayır işleyeceği günü beklemek en kolay tol olmaktadır. Gerisini profesyonel olan bizim gibi firmalar bir çırpıda halletmektedirler.

Günümüzde bazı insanlar bırakın lokma yapmayı, basit bir yemeği dahi öğrenme durumunda hiçbir zaman kalmamışlardır. Bu insanların özel günlerinde bir hayır işleyeyim insanlara bir şeyler vereyim dedikleri anda da biz yardımlarına koşuyoruz. Elbette gün geçtikçe devasa bir sektör haline gelen lokmacılık artık herkesin yapmaya çalıştığı bir meslek haline dönüşmektedir. Bu yüzden de firma seçiminde çok dikkatli olmak lazımdır.

Hangi İzmir Lokma Firması

hangi İzmir lokma firmasıEvet geldik işin belki de en zor kısmı olan firma seçimini nasıl yapacaksınız. Günümüzde özellikle ilk defa lokma döktürecek olanlar internetten birilerini bulma yolunu seçmektedirler. Fakat buradan temin edilen firma hakkında bir sürü soru işareti kafalarda oluşmaktadır. Bir kere daha öncesinde nerelerde, nasıl bir dağıtım yapmışlardır. Temizlik ve hijyen anlayışları nasıldır. Lokmaları lezzetli mi yoksa yavan mıdır? Personelin halka karşı davranışı nasıldır. Bütün bu soruların hepsine internet üzerinden cevap bulmak oldukça zordur. Ancak referanslarını isteyerek ne kadarlık bir müşteri potansiyeli olduğunu öğrenirsiniz ki buda çok fazla bir anlam ifade etmemektedir.

İzmir lokma firması seçiminde insanların belki de en büyük yanılgısı fiyata bakarak karar vermeleridir. Burada ön plana çıkan ucuz lokma reklamları olmaktadır. Oysa ucuzun altında neler var neden ucuz diye sorgulamaya başlarsanız esasında pahalı bir hizmet aldığınızı görmüş olursunuz. Lokma İzmir’de önemli bir yer tutan basit ama etkisi çok güçlü bir tatlıdır. Bu da acemi ellere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu göstermektedir. Son model araç ve gereçlerimizle bir telefon uzaklığında sizi bekliyoruz.