İzmir saray lokmaEskiden İzmir saray lokma tatlısı yapmak hem hamurun kıvamını tutturmak hem de şeklini vermek açısından oldukça zordu. Şimdi ise son sistem makineler ile el değmeden kusursuz küre şeklinde tatlılar imal etmek mümkün olmaktadır. Bir de bu aletlerin çeşitli araçlar üzerine montajı ile dört dörtlük bir tatlıcı şehrin her yerinde hizmet verebilmektedir. Firmamız lezzetli ve sağlıklı lokma tatlılarını İzmir halkına sunmaktadır.

Osmanlı saray mutfağının önemli elemanlarından birisi de lokma tatlısı idi. Bugün de oldukça fazla tüketilen bu tatlı İzmir saray lokma olarak ta bilinir. İzmir’de yoğun olarak tüketilse de Antalya’da üzerine şerbet yerine pudra şekeri dökülerek de servisi yapılmaktadır. Osmanlı padişahları bir seferden döndüklerinde, ya da bir şehzade doğduğunda, ramazanda, kandillerde, mevlitlerde lokma döküldüğü görülmektedir.

Ülkemiz adeta bir tatlı cenneti gibidir. Pek çok tatlı çeşidi evde yapılabildiği gibi evde yapılması çok zor olanlar da vardır. İzmir saray lokma tatlısı yapılış amacı ve miktarı düşünüldüğünde evde yapılması oldukça zor olan bir tatlıdır. Hem ustalık ve maharet istemesi hem de miktarın çok fazla olmasını sağlayacak araç ve gereçlerin olmayışı sebebi de ayrıca zorlaştırmaktadır.

Lezzetli İzmir saray lokma tatlısı yapmanın birkaç püf noktası bulunmaktadır. Bunlardan ilki birinci sınıf malzeme ile çalışmak gerekliliğidir. Kaliteli un, şeker ve yağdan yapılan tatlı ile kalitesiz malzemeden yapılan tatlının tadı elbette aynı olmayacaktır. İkinci önemli nokta ise hangi malzemenin ne kadarlık bir miktarda kullanıldıkları da önemlidir. Örneğin şerbetin ayarı iyi yapılmalı ne fazla koyup tatlının ağırlaşmasına ne de az konarak yavanlaşmasına izin verilmemelidir.

İzmir Saray Lokma Dökümü

saray lokma dökümüTatlının yapımında bir diğer önemli nokta da hamurun kızartma işlemidir. Kızgın yağa bırakılan hamur ilk olarak yağın altına inmekte daha sonra ise pişmesi ile birlikte yağın yüzeyine çıkmaktadır. Yağın yüzeyine çıktığında fazla bekletilmemeli yoksa tatlı yanacaktır.

İzmir saray lokma dökümü İzmir’de üretilen ve hemen her köşe başında rastlayabileceğiniz bir tatlıdır. Dökmek kelimesi ise kızgın yağa bırakılan lokma hamurunun çok hızlı bir şekilde aktarılmasından dolayı kullanılmaktadır. İzmir’de başlayan herhangi önemli bir dini günde, bir iş yeri açılışında, ölen bir kişinin arkasından lokma dökmek geleneği hızla tüm yurda yayılmaktadır. Bunda lokma tatlısının hafif ve lezzetli olmasının yanında seyyar lokma araçlarının geldiği seviye de önemli bir rol oynamaktadır.

Ülkemiz hayır işlemeyi seven insanlarla doludur. İzmir saray lokma dökümü de bu hayır işlerinin yerine getirilmesinde önemli bir araç olmaktadır. Bu durum kendisinin hızla yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Firmamız lokma dökümünü en sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yıllardır icra etmektedir.

Geçmişten Günümüze Lokma

Türkiye’de bazı yiyecekler son on yılda popüler hale gelmişken, bazı yiyecekler de geleneksel bir değer taşımakta ve oldukça eski bir geçmişe dayanmaktadır. Örnek vermek gerekirse; waffle son dönemde ortaya çıkmış bir tatlı türüdür. İzmir lokması ise Osmanlı döneminden kalma oldukça eski bir tatlıdır. Bu yüzden, geleneksel tatlara ilgi duyan herkes İzmir lokmasına ayrı bir düşkünlük beslemektedir. Tadım lokma sayesinde, İzmir’de bütçeye uygun İzmir lokma fiyatı arama derdi kalmamaktadır. İzmir’in her bölgesine lokma götürebilen Tadım lokma; müşterilerine kaliteli ve hesaplı bir hizmet sunmaktadır.

İzmir Lokmasının Geçmişi

Lokma kelimesi Arapça ‘da yudum anlamına gelmektedir. Bu yüzden lokmanın Orta doğu halklarından Türk kültürüne yayılmış olması muhtemeldir. İzmir lokmasının bir diğer versiyonu olan İzmir saray lokması geçmişte Osmanlı saraylarında sıkça yapılmış bir tatlıdır. Hatta İzmir saray lokmasının Osmanlı’da halka dağıtıldığı bilinen bir gerçektir. İzmir saray lokması, İzmir lokmasıyla birebir aynı olup sadece şekil olarak bir farklılığı bulunmaktadır. Lokma tatlısının İzmir’e ait olmasındaki en büyük sebep, diğer şehirlerin aksine geçmişten günümüze kadar uzanan lokma dökülmesi kültürünün İzmir’de yaşatılıyor olmasıdır. Her şehirde lokma dökülmesine rastlansa da İzmir’de neredeyse her olaydan sonra lokma dökülür. Ölen birisinin ardından, yeni bir bebek dünyaya geldiğinde, sünnet ve nişan törenlerinde, yeni bir işe başlandığında, askerden dönen birisi için olmak üzere birçok sebepten dolayı lokma dökülmektedir. Lokmaizmir.org; İzmir lokmacı arayanların bir numaralı adresidir. Müşterileri Tadım lokmaya whatsapp üzerinden 7/24 ulaşabilirler.

Lokma Yapımında Teknolojinin Önemi

İzmir’de lokma kültürü oldukça gelişmiş olduğundan lokma satan yerlere sıklıkla rastlanmaktadır. Lokma satan yerler arasında kıyasıya bir rekabet vardır. Ayrıca, lokma üretiminde kullanılan araçlar teknoloji sayesinde önemli bir değişime uğramıştır. Tam otomatik makinelerin piyasaya sürülmesi ile şekil olarak kusursuz lokma dökülmesine rastlanır olmuştur. Ancak, İzmir lokması üretiminde şekilden ziyade lezzetin önemi bulunmaktadır. İzmir lokmasını vazgeçilmez yapan, onu üreten ustanın elinin marifetidir. Bu yüzden, İzmir lokma arayışı içerisinde olanlar hiç düşünmeden Tadım lokmaya uğramalıdırlar. Tadım lokmanın deneyimli ustaları kaliteli malzemelerle ortaya tadına doyulmaz İzmir lokmaları sunarlar.

İzmir saray lokma