Eskiden İzmir saray lokma tatlısı yapmak hem hamurun kıvamını tutturmak hem de şeklini vermek açısından oldukça zordu. Şimdi ise son sistem makineler ile el değmeden kusursuz küre şeklinde tatlılar imal etmek mümkün olmaktadır. Bir de bu aletlerin çeşitli araçlar üzerine montajı ile dört dörtlük bir tatlıcı şehrin her yerinde hizmet verebilmektedir. Firmamız lezzetli ve sağlıklı lokma tatlılarını İzmir halkına sunmaktadır.

Osmanlı saray mutfağının önemli elemanlarından birisi de lokma tatlısı idi. Bugün de oldukça fazla tüketilen bu tatlı İzmir saray lokma olarak ta bilinir. İzmir’de yoğun olarak tüketilse de Antalya’da üzerine şerbet yerine pudra şekeri dökülerek de servisi yapılmaktadır. Osmanlı padişahları bir seferden döndüklerinde, ya da bir şehzade doğduğunda, ramazanda, kandillerde, mevlitlerde lokma döküldüğü görülmektedir.

Ülkemiz adeta bir tatlı cenneti gibidir. Pek çok tatlı çeşidi evde yapılabildiği gibi evde yapılması çok zor olanlar da vardır. İzmir saray lokma tatlısı yapılış amacı ve miktarı düşünüldüğünde evde yapılması oldukça zor olan bir tatlıdır. Hem ustalık ve maharet istemesi hem de miktarın çok fazla olmasını sağlayacak araç ve gereçlerin olmayışı sebebi de ayrıca zorlaştırmaktadır.

Lezzetli İzmir saray lokma tatlısı yapmanın birkaç püf noktası bulunmaktadır. Bunlardan ilki birinci sınıf malzeme ile çalışmak gerekliliğidir. Kaliteli un, şeker ve yağdan yapılan tatlı ile kalitesiz malzemeden yapılan tatlının tadı elbette aynı olmayacaktır. İkinci önemli nokta ise hangi malzemenin ne kadarlık bir miktarda kullanıldıkları da önemlidir. Örneğin şerbetin ayarı iyi yapılmalı ne fazla koyup tatlının ağırlaşmasına ne de az konarak yavanlaşmasına izin verilmemelidir.

İzmir Saray Lokma Dökümü

Tatlının yapımında bir diğer önemli nokta da hamurun kızartma işlemidir. Kızgın yağa bırakılan hamur ilk olarak yağın altına inmekte daha sonra ise pişmesi ile birlikte yağın yüzeyine çıkmaktadır. Yağın yüzeyine çıktığında fazla bekletilmemeli yoksa tatlı yanacaktır.

İzmir saray lokma dökümü İzmir’de üretilen ve hemen her köşe başında rastlayabileceğiniz bir tatlıdır. Dökmek kelimesi ise kızgın yağa bırakılan lokma hamurunun çok hızlı bir şekilde aktarılmasından dolayı kullanılmaktadır. İzmir’de başlayan herhangi önemli bir dini günde, bir iş yeri açılışında, ölen bir kişinin arkasından lokma dökmek geleneği hızla tüm yurda yayılmaktadır. Bunda lokma tatlısının hafif ve lezzetli olmasının yanında seyyar lokma araçlarının geldiği seviye de önemli bir rol oynamaktadır.
Ülkemiz hayır işlemeyi seven insanlarla doludur. İzmir saray lokma dökümü de bu hayır işlerinin yerine getirilmesinde önemli bir araç olmaktadır. Bu durum kendisinin hızla yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Firmamız lokma dökümünü en sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yıllardır icra etmektedir.

İzmir saray lokma