İzmir Lokma Ustası

İzmir’de insanların özel günlerinde acılarını veya sevinçlerini başkaları ile paylaşmak istemelerinin doğal bir sonucu olarak lokma dağıtmaktadırlar. Bu gelenek yıllardan beri sürüp gitmektedir. Bu doğrultuda da ilk başvurdukları yöntem iyi bir İzmir lokma ustası arayışı olmaktadır. Bunun için gerek internet üzerinde gerekse de bir lokma dağıtılırken tadına bakarak iyi bir lokmacı arayışlarına cevap aramaktadırlar.

Eskiden evlerde insanların kendilerinin yapıp dağıttığı lokma tatlısı artık devasa bir sektör haline gelmiştir. Bunun çeşitli sosyolojik nedenleri vardır. Ama ilk olarak yaşam tarzının değişmesi bunda çok önemlidir. Yeni yaşam tarzının en büyük sonucunda da lokma evlerde yapılmaz olmuş bu işi profesyonel bir şekilde yapan insanların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte lokma yapımında kullanılan alet ve edevatların da gelişmesi baş döndürücü bir şekle bürünmüştür.

İzmir Lokma Ustası Kriterleri Nedir

Teknoloji girdiği her sektörde önemli değişimler yaratmaktadır. Lokma sektöründe de önemli değişikliklerin başında teknolojinin yaratmış olduğu yenilikler gelmektedir. Bir kere makineleşme her zaman için üretim süresinin kısalmasını sağlamaktadır. Lokma sektöründe en büyük yenilik lokma hamurunun oluşturulması ve şekil verilmesinde kullanılan makinelerdeki değişimdir. Bu makineler sayesinde artık lokma hamuru el değmeden karılmakta ve şekli verilmektedir. Üstelik bu şekli vermek eskiden olduğu gibi uzunca bir zaman alan bir süreç değildir. Süreyi oldukça kısaltmakta ve verilen şeklin daha kusursuz olmasını sağlamaktadır.

Peki, makineler bu halde ise ustanın bir önemi var mıdır? Bu soruya verilecek yanıt elbette İzmir lokma ustasının önemi çok büyüktür. Bir kere hangi malzemeyi nasıl kullanacağını çok iyi bilmelidir. Her lokma çeşidine göre farklı miktarda un, su ve maya kullanılmaktadır. Bazı lokma çeşitlerine mısır unu katmak ayrı bir lezzet ve gevreklik sağlamaktadır. Hamurun bekleme süresi çok iyi ayarlanmalıdır. Eğer az beklenirse hamur kıvam almayacak ve şekilde bozukluklar ortaya çıkacaktır. Eğer fazla beklerse keza aynı şekilde lokmanın şekli bozulacaktır.

Lokmanın şerbetinin kıvamı, yağın ısısının kontrolü hep ustanın bilgisi dahilinde gerçekleşen olaylardır. Burada yapılacak bir hata lokmanın lezzetini ve tadını kaçıracaktır. Bu yüzden İzmir lokma ustası önemli bir olgudur.

İzmir lokma ustası

 

2019-01-21T14:54:43+00:00 Tags: |

Siz de fikrinizi belirtin

× Whatsapp yazın