İzmir Lokma Lezzeti

İzmir lokma tatlısının lezzeti nereden gelmektedir. Un, şeker ve yağ gibi basit malzemelerle yapılmasına karşın bu kadar sevilmesinin ve beğenilmesinin nedeni nedir. Bu soruların yanıtlarını vermek için uzman olmaya gerek yoktur. Lokmanın lezzeti yapımında kullanılan malzemelerin sadeliğinden gelmektedir. Daha doğrusu bu malzemelerin karışım oranının iyi ayarlanması ile ortaya çıkar. Bir diğer etken de lokma tatlısının manevi yönünün güçlü olmasında yatmaktadır. Çünkü bu yiyecek para ile satılan, gidip tatlıcıdan alıp yiyebileceğiniz bir tatlı değildir.

İzmir lokma lezzetini bir de dağıtıldığı yer ve amaçtan da almaktadır. Cenaze evlerinde, iş yeri açılışlarında, sünnet düğünlerinde veya özel bir adak için insanlar lokma dağıtmaktadırlar. Bir dayanışma ve paylaşımın simgesi olarak dağıtılmaktadır. İnsanlar bir yudum lokma ile acılarını ve sevinçlerini paylaşmaktadır. Bütün bir halkın hep beraber olup kaynaşmasını sağlayan bir tutkal görevi görür.

İzmir Lokma Dökümünde Dikkat Edilecekler

Çok eski bir gelenek olan lokma dökümü ve dağıtımı günümüzde bambaşka bir hal almıştır. Artık insanlar kendileri yapıp dağıtmamaktadırlar. Bu işi üstlenen tatlıcıların uzmanlaşması ile İzmir lokmacı denen bir meslek dalı oluşmuştur. Bu firmalar hayır sahibinin isteği üzerine istenilen yer ve zamanda hazır olarak lokma dağıtımını gerçekleştirmektedirler. Hayır sahibi sadece misafirleri ile ilgilenip başkaca bir şeye karışmamaktadırlar.

Lokmacı arayışında olan insanların dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. İnternette ucuz lokma diye birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar ile çalışmaya karar vermeden önce ne gibi bir üretim yaptıklarını, hangi malzemeleri kullandıklarını ve referanslarını mutlaka sorunuz. Çünkü ucuza lokma döktüreceğim diye başınızın ağrımasını istemezsiniz.

Tadım lokma olarak kaliteli malzemelerden birinci sınıf bir lokma dökümü gerçekleştirmekteyiz. Uzun yıllardan beri sektörün öncü kuruluşlarından birisi olarak yüzlerce memnun müşteri portföyümüzle hizmet vermekteyiz. Lokma imalatımız öncesinde ve sonrasında araçlarımızın temizliği ve bakımı yapılmaktadır. Sağlıklı ve leziz bir lokma için olmazsa olmaz koşul temizliktir. Tadım lokma olarak her bütçeye uygun çözümler üreterek lokma dağıtımı yapmaktayız.

İzmir lokma lezzeti

2018-07-27T18:02:28+00:00 Tags: |

Siz de fikrinizi belirtin

× Whatsapp yazın